inceleme: Bütünleşik Mouse İçeren Kablosuz Klavyeler Karşı Karşıya

Daha önce Asus Eee PC yazımızda,klavyenin kabloyla monitöre bağlanmasının,oturma odasında media center fikrine halel getirdiğinden dem vurmuştuk.
Şimdi,bir süre deneyimlediğim,Sevgili Microsoft’un MCE kumanda ve klavye setinde bazı rahatsızlıklarım var idi.
Bunların en başında da,klavye üzerinde mevcut mouse türevinin kullanışsızlığıydı.Düşünce güzeldi,evet,ama alet pratik değildi.Şahsen, ancak 3-4 aylık kullanımdan itibaren tam hakimiyet sağladım.
Üstelik de,oyunlardan falan değil,masaüstünden bahsediyorum.
bir de,klavyeyle,klavyenin kullanılması için sahip olmaya mecbur olduğunuz kızılötesi alıcının ayrı satılması,bu iki ürünün aynı anda stokta bulunamaması,bu cihazların sadece XP’nin MCE versiyonunda ve vista’da kullanılabiliyor oluşu,bu donanımdan buz gibi soğumama sebep oldu.

Bu yazımın amacı,televizyonuna pc bağlayarak ve bunun gibi yollarla,film,müzik gibi medyalara oturma odası konforunda ulaşmaya çalışan okuyucularımın kontrol problemine bir açılım getirmektir.Yazımda,tamamen kendi ihtiyaçlarım için, subjektif biçimde vardığım kanıyı sizinle paylaşacağım.

En önemli önceliğimiz,tabii ki ergonomi.
Bunu gözönünde tutarak, kontrol biriminin kablosuz olacağını söyleyebiliyorum.(bravo!)
Aslında,klavye konusunda çok major farklılıklar yok.
genellikle laptop klavyesi boyutundalar.
asıl farklılık,bağlantı şeklinde ve mouse biçiminde.

Logitech Dinovo Mini
Bu cihazlardan ilki,fiyatıyla ve boyutuyla tüm rakiplerinden sıyrılan bir ürün.

Logitech,mouse ikamesi olarak bir touchpad kullanıyor.
klavyenin üst kısmında bulunan dairesel kısmı,bir anahtar yardımıyla mouse veya ok tuşlarını devreye sokabiliyorsunuz.Zaten ışıklandırma gayet başarılı,ok tuşları,kullanımda değilken gözükmüyorlar.

Ürün,bir bluetooth usb dongle ile geliyor.Ama bilgisayarınızda halihazırda bluetooth özelliği varsa ihtiyaç duymuyorsunuz.İki parçanın da üstünde birer connection butonu var,bunlar ile birbirlerine tanıtabiliyorsunuz.Ayrıca,usb dongle’ın,cihazın arkasında kendine ayrılan bir bölmeye takılabiliyor oluşu,parça kaybetme ihtimalini azaltıyor.Ürünün arkasındaki bir şalter(!) ile PS3/PC arasında geçiş yapılabiliyor.

Fiyat/Performans

Dinovo Mini’nin eşi yok.Kıyasyalabileceğimiz,bu boyutta bir klavye olmadığından,makro keyboard katagorisinde birinciliği kazanıyor :)) Ama cep yolcusu pamuk elleri de fena yakıyor meret…
Fiyat:
179 USD + KDV (Türkiye),119£(Evropa)

Keysonic Compact Wireless Keyboard

Boyutlar (WxDxH) : 30 cm x 21 cm x 2.1 cm
Bağlantı Teknolojisi: Kablosuz – RF
Kablosuz Alıcı : USB kablosuz alıcı
Mouse Tipi : Touchpad

Bu yarışmacımız,ekranı kırılmış bir notebooku andırıyor; Keysonic,radyo frekansı ile çalışıyor.Ölçüleri tahayyül edebilmeniz için şu örneği verebilirim;13.3 inç ekranlı bir laptopun alt kasası kadar.Dizüstünde çalışmak için biraz hafif kalıyor (yaklaşık 900gr.) ama derli toplu yapısıyla kullanışlı diyebiliriz.Masaüstü kullanımda ise,altındaki lastik topuklar sayesinde hareket etmeden kullanılabiliyor.2.4ghz frekansında çalışan radyo vericisi,maksimum 10 metrelik bir menzil sunuyor.Kullanım esnasında herhangi bir problem yaşamadım.
Microsoft’un MCE keyboard takımının da max. 9 metre menzil sunduğu düşünülürse 10 metrenin yeterli olacağı düşünülebilir ancak menzilin yeterliliği, kullanım amacına göre göreceli.

Fiyat:£35.48(ingiltere fiyatı,yaklaşık 90 TL.)

Mini Wireless Black Keyboard

Sıradaki klavyemiz,eskilerin “noname” tabir ettikleri,OEM bir ürün.Tabii markası “Mini” değilse 🙂
Teknik Ayrıntılar

* Joystick tipi mouse kontrolü,işlevselliği arttırıyor.
* internet kısayolları ile hızlı erişim
* 2 metre kablosuz uzaktan kullanım
* Kompakt ve düşük profil tuşlar
* Küçük boyut

Ürün detayları

* Ürün Boyutlar: 14,2 x 30,2 x 2,8 cm; 490 gr
* Kutulu ürün Ağırlık: 749 gr


Ürün,Logitech kadar olmasa da,gerçekten minyatür,30 cm genişliğinde,15cm derinliğinde.
Şekliyle,şemaliyle en hoşuma giden klavye olmasına rağmen, 2 metre menziliyle hayal kırıklığı yarattı.
Ürünün bilgisayara bağlantı şekli,tüm geleneksel kablosuz klavyeler gibi.Usb portuna verici takılır takılmaz aktifleşiyor.
Menzilin kısalığına bir çözüm düşündüm;usb uzatma kablolarıyla geçici oyuncak zaferler kazanılabilse de eşleriniz yerde uzayıp giden bir kabloya ne kadar sabredebilir,tartışılır…

7 adet programlanabilir ekstra tuş barındıran klavyemizin kutusundan iki adet AA pil ve sürücü CDsi çıkıyor.Ancak ne yazık ki bu ürünümüz PS3 ve Mac OSX ile çalışmamakta.

Fiyat:£35,00 (İngiltere fiyat,yaklaşık 90 TL.)

Sonuç:

Logitech,standart dışı boyutu,mouse konusundaki başarısı ve PS3 ve cep telefonlarıyla da kullanılabiliyor oluşu ile öne çıkıyor.Ancak Dinovo Mini herkese hitap eden bir ürün değil,ölçülerinin küçüklüğü avantaj olsa da,klavyesini yoğun yazı yazmak için kullanacak biri için tuşların boyutu dezavantaj.

Keysonic,hem geleneksel tuş yapısı,hem de kablosuz erişim menzili ile öne çıkıyor.
Artık birçok kullanıcının çok aşina olduğu trackpad tipi fare biçimiyle kimileri için tercih olabilir ancak sonuçta daha hassas yönlendirilebilir bir işaretleyici tercih edecekler de vardır.
Ancak şahsi görüşüm,bir ev sinema sistemi için fazlasıyla yeterli.

Mini Wireless Black Keyboard,hem güzel tasarımı,hem de mouse şeklinin çok yönlülüğü ile başarılı bulduğum bir klavye.Ancak öyle iki eksiği var ki,ben inceleme amacıma ters düşüyor;
Menzil ve uyum kısıtları.
ürün sadece iki metre menzil vaad ediyor.Ayrıca PS3 ve mac OSX işletim sistemiyle uyumlu değil.
En çok beğendiğim tasarıma sahip bu ürün,ne yazık ki sonuncu olmaktan kurtulamıyor.

Keysonic ile Logitech’i ise eşbaşkan seçiyorum 🙂
Çünkü bu iki ürün,farklı ihtiyaçlara sahip insanları mutlu edebilecek ürünler.Keysonic’i belki yarım adım önde görebiliriz,tahmin edebileceğiniz gibi fiyat farkıyla…

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.