iPhone OS 3.0 Yayınlandı,Bakalım Neler Var…

Takvimler beklenen 17 Haziranı gösterirken Apple,Amerika için 3.0 yazılımını yayınladı.Şimdi yeni ne var,bir inceleyelim.

 1. MMS-Multimedya Mesaj Gönderimi: iPhone, geçen iki yıldan ve bir sürü yazılım güncellemesinden sonra, 2004 yılından beri aşağı yukarı her telefonun yapabildiği resimli mesaj gönderimi özelliğine kavuştu. Gerçi AT&T bu hizmeti yaz sonundan evvel sunmayacağını açıkladı ama Türkiye’de durum ne olur,zaman gösterecek.
 2. Şarkı İçi Navigasyon: iPhone’da dinlediğiniz bir şarkıda veya podcastte (özellikle uzun olanlarında), istenilen saniyeye ilerlemek gerçekten bir işkenceydi. Doğru noktayı yakalamak neredeyse imkansızdı. 3.0 yazılımında bu işlem daha sancısız hale getirilmiş. İmleç üzerine parmağınızı koyup aşağı çekerseniz yarı hızlı navigasyona geçiyorsunuz. Bu da yetersiz kalırsa parmağınızı az daha aşağı sürüklüyorsunuz ve çeyrek hızlı moda geçiliyor. Tam tersi hareketle de işlem terse dönüyor.
 3. Youtube Videolarını Puanlama: Youtube’un ülkemizdeki durumunu yeterince tartıştığımızdan bu konuyu es geçiyorum. Fakat iPhone sahipleri (server vs. farkından dolayı), aynı Başbakanımız gibi bu yasaktan muaf idiler. iPhone için seçilen Youtube videoları zaten bir süzgeçten geçiyordu ama tek yönlüydü,müdahale, fikir bildirme fonksiyonu yoktu (ne kadar gerekli,tartışılır.). Artık telefondan da hem video yorumu hem de puanlama yapılabiliyor. Akacak mecra bulamayanlar için iyi bir haber 😉
 4. Sesli Not Kaydı: Söylenecek bir şey yok,1996 yılında piyasaya çıkan Panasonic Telefonlarda bulunan bu özellik, “Dünyanın en iyisi” olma iddiasındaki iPhone 3Gs’te artık standart 😉
 5. Film, Dizi İndirebilme: Artık itunes üzerinden bir video veya televizyon programını satın alıp indirebiliyorsunuz. Ama itunes’un klasik problemleri halen devam ediyor tabii ki…
 6. Landscape (Yan Ekran) Fonksiyonu: Mail okurken devamlı suretle ekranı parmaklanmaktan kurtaracak bir yenilik,artık mail ekranında da aynı Safari internet tarayıcısındaki gibi yan dönebilecek ve okuma yüzeyi artacak. Bu “dönüş” desteği, maille sınırlı olmayacak, her istediğiniz an ekranı yan döndürebileceksiniz.
 7. Cut-Copy-Paste (Kes Kopyala Yapıştır) Fonksiyonu: Bir yazı üstünde parmağınızı basılı tuttuğunuzda mercek çıkıyordu malumunuz. Biraz daha ısrarla beklediğinizde yepyeni bir menü ortaya çıkıyor; “Select”, “Select all” ve  “Paste” (Seç, Hepsini Seç, Yapıştır). “Se甑i seçtiğinizde (!) parmağınızla, dilediğiniz kısmı tarıyorsunuz, dilediğiniz başka bir yerde de parmağınızı basıp-bekleyerek “yapıştır”ı seçtiğinizde mutlu son!!! 🙂
 8. Sallama (!) Fonksiyonu: Mesaj yazarken geri alma (undo) işlevini aktifleştirmek için iPhone’unuzu sallamanız yeterli.
 9. Safari Dışından Linkleri Kopyalayabilme: Safari dışında herhangi bir yerde gördüğünüz bir linkin üstüne parmağınızı tuttuğunuzda bir menü çıkıyor,kopyalayıp safariye yapıştırabiliyorsunuz veya mail ile yollayabiliyorsunuz.
 10. Arama (spotlight) Fonksiyonu: En önemli yeniliklerden biri, 3.0 versiyonla gelen spotlight arama özelliğiyle ipod, mail, kontaklar içinde ayrıntılı arama yapabiliyorsunuz.
 11. Notes Senkronizasyonu: Telefonunuzda aldığınız notlarınızı itunes ile senkronize edebiliyorsunuz. Anlamı: Kasap,market listeleriniz sizinle sonsuza dek yaşayacak 🙂
 12. Google Calendar ile Senkronizasyon: Bilgisayarınız dışında online bir takvim uygulamasıyla çift taraflı senkronizasyon yapılabilmesi, Google’ı hayatımıza daha çok sokacak gibi. Aslında Google için artı gibi gözükse de bu fonksiyonun Android’e çelme takmak için eklendiğini düşünmekteyim naçizane.
 13. Stereo Müzik Dinleme-!!Kablosuz!!: Artık bluetooth üzerinden stereo kulaklıklarla müzik dinleyebileceksiniz. Bu özellik, spor salonlarında daha çok iPhone görmemize yol açabilir.
 14. Safari Güncellemelerini Takip Edin: Safari artık hiç olmadığı kadar hızlı. Sayfalar gerçekten çok daha hızlı açılıyor.
 15. Ebeveyn Kontrolü: Çocuğunuz telefonunuzla oynuyorsa kullandığı alanları kısıtlayabilirsiniz. Hazır video satın alma da etkinleşmişken kötü sürprizlerle karşılaşmamak adına iyi bir gelişme.
 16. Yollanırken Başarısız olan Sms Mesajlarını Tekrar Yollamak: Mesaj Gönderimi başarısız olduğunda iPhone size tekrar yollamak isteyiip istemediğinizi soruyor.
 17. Bir Dolu Yeni Aplikasyon ve Hizmet: Yenilenen işlemci vs. ile artık çoklu oyunlar ve yeni navigasyon harita/programları da 3.0 yazılımının getirdiklerinden.

Siz de Turkcell veya Vodafone’dan alınmış bir iPhone kullanıyorsanız beklemeden bağlayın iTunes’a,indirin 3.0 yazılımını ve lütfen görüşlerinizi bizimle paylaşın. İndirdikten ve yükleme bittikten sonra tekrar senkronize etmeyi unutmayın.

Yazar: TeknoCafe

3 thoughts on “iPhone OS 3.0 Yayınlandı,Bakalım Neler Var…

  Khaledome

  (18 Haziran 2009 - 00:22)

  Az once yukledim, yeni bir iphone almis kadar mutluyum, ozellike copy paste muhtesem calisiyor, artik emaillerimde cok daha rahatim,
  mailleri yan okumak ve cevap verebilmek de muhtesem olmus,
  update sirasinda hic bir problem yasamadim, tum bilgilerim korundu, kisa surdu.

  tamer61

  (18 Haziran 2009 - 01:00)

  streo bluetooth hoparlör ile müziği nasıl dinleyebileceğiz… ben az önce denedim fakat olmadı bi türlü…

  Bambusum

  (18 Haziran 2009 - 09:13)

  Bence Buletooth hala başarısız. Başka bir cep telefonundan veya bluetooh bağlantısından veri alıp verme işlemi yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.