Dealextreme Alışverişinden Önce Mutlaka…

Bugün değişik birşeyler yazmak istiyorum. İnternetten alışveriş ile alakalı olabilir mesela. Uzun süredir yurt dışından birşeyler sipariş veriyoruz. genellikle de memleketimizde bulamayacağımız veya epey fiyat farkı olan şeyleri istiyoruz. Tabii en büyük maliyet kalemi olan kargo ücretini düşününce Türkiye’ye ücretsiz kargo ile gönderim yapan Dealextreme genellikle ilk tercihimiz oldu bugüne dek.

Ancak son dönemde değişen gümrük kuralları, dealextreme’in kendini iyice salması, aylarca gelmeyen paketler, içeriği yanlış gelen paketler, temin edemedikleri ürünü new arrivals arasında göstermeleri derken siparişler epey yavaşladı bizden taraf.

Geçenlerde 2 adet min. 3 metrelik hdmi kabloya ihtiyacım oldu. Açtım deal’ı, listeledim, fiyatlar epey yüksek göründü gözüme. Bir de, kullanıcı yorumları birbirinden o kadar uzak ki, güvenip de isteyemedim kablolardan birini. Sonra, bu malın Türkiye rayiç bedeli nedir diye açtım hepsiburada.com’u, ne göreyim, Deal ile aynı veya daha düşük fiyatlara ve 30+kişinin olumlu yorum yaptığı bir kablo var. Adını daha önce duymadığım bir marka ancak zaten Philips kablo almak gibi bir rahatsızlığım yok çok şükür. Sipariş verdim 2 tane, bir de üstüne bir gezi kitabı aldım, epey indirimliydi, gelsin yanında. Bir gün sonra kargo geldi, açtım kutuyu, ne gelse iyi? Sadece gezi kita(pçığı)bı. Açtım hesabımı, kablolardan biri teslimata hazır. Diğeri de ithalatçıdan tedarik edilmeyi bekliyor. 3 gün sonra 2 kablo arka arkaya ayrı kargolar olarak ulaştı. Böylece ikisi aynı 3 parça kargom 3 ayrı paket halinde geldi. Sonuçta evet, ben tek kargo parası ödedim ama yaklaşık 1 kilo fazladan koli, kağıt ve ambalaj israfı oldu, hem de kargo teslimatı malumunuz mesai saatleri içinde yapılan birşey.

Ayrıca da çok merak ediyorum, hepsiburada.com nasıl bir kargo anlaşması yapmış ki, son 3 alışverişim 8-10 parça içerirken ben ödediğim 3 kargo ücretiyle 8-10 kere kargo aldım ve hepsiburada.com buna bir düzenleme getirme ihtiyacı hissetmiyor? Ya Yurtiçi Kargo fena kazıklanıyor, veya öyle bir kar marjı var ki hepsiburada’ya dokunmuyor…

Kısaca, ben kablolarıma kavuştum, gayet iyi iş görüyor, yine de Deal’dan daha az beklettiler, problem olsa da bir ihtimal iade bile edebilirdim 🙂 Yurtdışından sipariş vermeden evvel ne yapıyoruz? Türkiye’de mevcut siteleri şöyle bir kontrol ediyoruz.

Pazar ola..

Yazar: TeknoCafe

6 thoughts on “Dealextreme Alışverişinden Önce Mutlaka…

  Mehmet

  (25 Ağustos 2011 - 00:52)

  15 ağustosta Micro usb kablo siparişi verdim bende dealextreme’den. had, 3-5 gün tedarik süreci olur dedim, siteye girmeyi bile unuttum. 2gün 3-4 gün önce aklıma geldi gireyim bakayım dedim, kargoya verilmişmi? diye. 10 gün olmasına rağmen, stokta gözüken ürünü kargoya vermediler. Sadece bu ürün değil, 2 parça daha ürün var. Toplamda 10$ bir şey meblağ. Bu gün google da acaba dealde bilmediğim bir sıkıntımı var diye araştırma yaparken, bu yazınızla karşılaştım. Dediğiniz gibi dealextreme de işi bozmuş. Hepsiburada’ya ise hiç girmiyorum artık. Bu taşınma olayı muhabbeti ve de bir ürünü 2 kez servise veripte arızalı yolladıktan sonra benim için bitmiştir.

  Burdan bu yoruma okuyanlara önemli bir uyarıda bulunmak istiyorum. Hepsiburada.com İade prosüdüründe insanları kandırıyor. Oluşturdukları o Arıza-Değişim-İade sayfası tamamen boş.

  Bir ürünü iade edeceğiniz zaman iadeli tahahütlü şekilde gönderin. Yani onların form sayfasına yazıpta onay vermelerini beklemeyin, çünkü ne satış sözleşmesinde böyle bir şey var ne de kanunlarda. Kanunlarda bu işin bu şekil olması isteniyor, ayrıca ilk olarak faturayı da göndermeyin. Fotokopisini gönderin, kesin sözleşme fesh olunursa ürünle beraber faturayı gönderin. Yoksa Hakem heyetleri bile uğraşmıyor bu durumlarda.

  UNUTMAYIN, Ne olursa olsun, FATURAYI GÖNDERMEYİN, yoksa haksız siz oluyorsunuz. Kesin iade olacağı zaman iade’yi tahahütle gönderin faturayı ve ürünü.

  Gülnihal

  (25 Ağustos 2011 - 08:04)

  2 ay önce dealdan verdiğim bir sipariş hakkında da temin edemiyoruz diye yeni haber geldi. üstelik de fiyatları acayip yükselttiler son dönem. hiç avantajı kalmadı..

  Mehmet

  (27 Ağustos 2011 - 20:00)

  Bu gün canlı sohbet ile ulaşabildim müşteri hizmetlerine dealextreme’nin. Siparişimde ki 3D gözlük stoklarında olmadığından, onu beklemişler kargolamak için. O siparişi iptal edince, diğer ürünler kargolama aşamasına geçti.

  ferhat

  (01 Şubat 2012 - 22:45)

  dealden bir siparişim 2 aydır hala bekletiliyor bir diğeri de nerdeyse 1 ay oldu, iptal ettiğim ürünün parasını 20 gün oldu hala iade etmediler, arkadaş 20 gündür online yardıma soracağım açan olmuyor, hep kapalı, mail atıyorum cevap gelmiyor,, battımı batacakmı bu site anlamadım yaw…

  sanane

  (21 Şubat 2012 - 20:19)

  Bence ödemeyi paypal ile yaptıysanız fazla gecikmeden paypala başvurun derim ben.

  Beğer Artukdoğan

  (20 Ekim 2013 - 21:00)

  Dealextremenden alınacak bir telefonu ülkeye sokma imkanı ve ihtimali hiç mi yok?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.