NFC Teknolojisi – TAG+ ve SONY SMART TAGS Üstüne

NFC,  Garanti Bonus Trink, AVEA simkart(BonusluAvea), Google Wallet gibi uygulamalarla hayatımıza girmeye başlayan bir teknoloji. Peki, nedir bu NFC?

Açılımı “Near Field Communication“, yakın alan iletişimi gibi bir çeviri yapsak da aslında olayı yakın temas ile bilgi aktarımı. Peki herşeyin kablosuzu ve en uzaktan algılayanı makbulken bu yakınlık da nerden çıktı? Çünkü yakın temas demek uzaktan kopyalanamama, güvenlik demek. Ayrıca herhangi bir buton vs.ye basmadan cihazı uyaran bir teknoloji bu NFC. Etikete yaklaştırdığınız anda fonksiyon neyse çalışıyor.

Ülkemizdeki uygulama alanlarına baktığımızda, NFC geliştiricilerinin direk cüzdanımıza göz diktiğini anlıyoruz 🙂 NFC bir şekilde tahsil aracı olarak algılandı, güzel ve yalnız ülkemde.

Dünyada epey değişik uygulama alanları mevcut. Ama ülkemizde teveccüh görmedi halen.Ben de bir senedir  NFC özellikli bir telefon kullandığım halde daha iki telefonu birbirine tokuşturup kartvizit değiştirmek dışında bir fonksiyon kullanmış değilim.

Uzun süredir yazı yazmıyordum ancak NFC nin bu tip kullanım ihtimali gerçekten heyecanlandırdı beni. Şimdi ise bu işin ufkunu genişleten iki ürün-hizmet tanıtmak istiyorum.

Aslında ikisi de tamamen aynı fikirden yürüyorlar, ayrı ayrı incelemeye gerek yok, aynı potada eritelim.

TAG+ LGnin yeni çıkaracağı bir telefonun (Optimus LTE Tag)  katma değeri olarak çıkıyor karşımıza. LG’nin yakın alan iletişimi – NFC kullanımını hayatın farklı alanlarında da yaygınlaştımak amacını güden Tag+ teknolojisi sayesinde, Optimus LTE Tag modeli, farklı bilgiler içeren NFC uyumlu etiketler ile etkileşime girdiğinde etikete göre kişiselleştirilebiliyor.

Örneğin ofis girişine konmuş bir etiketi okuyan telefon sessiz moda geçerek WiFi bağlantısını açıyor. Bir aracın konsolundaki etiketi okuyan telefon ise Bluetooth, GPS bağlantılarını açarak sesi yükseltiyor. Bunun gibi farklı profil seçenekleri oluşturmak mümkün.

Sony ise aynı işi anahtarlık şeklinde tasarlamış. Çeşitli renklerde bu anahtarlıkları arabanızın aynasına, anahtarlığınıza, evinizde portmantoya veya yatak odanızda bir vazoya asıp telefonunuzun ortamda belirleyeceğiniz profillere geçmesini sağlıyor. temelde aynı şey yani.

Zamanla fikirler artacak ve ödeme aracı dışında da birçok uygulamalar gelecektir. (Müzik albümü afişine temas ile örnek parça indirme, indirim çekleri, sosyal medya bağlantıları, friendfeed, facebook adaptasyonları vs.)

O güzel günlerde görüşmek dileğiyle hoşçakalın 🙂

 

Yazar: TeknoCafe

1 thought on “NFC Teknolojisi – TAG+ ve SONY SMART TAGS Üstüne

    Ayhan Eryüzlü

    (14 Aralık 2012 - 15:45)

    Merhaba,nfc magnet üreten firma arıyorum fakat bulamadım.Buteknoloji yakında yatağımızın içinde olacak.Gelen bu teknoloji için ticari atılımlar yapmak gere.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.